همراز مهدي
موضوعات
امام زمان مهدی (عجل الله فرجه) (36) قائم آل محمد (33) گالری عکس تصویر فیلم (30) کنکور دانشگاه مهدی (26) مذهبی و معنوی (26) یا اباصالح المهدی (26) روانشناسی اسلامی (26) انتظار فرج و ظهور (25) فلسفه و عرفان لاهوتیان (23) فرهنگی اجتماعی (23) نماز قرآن سنت (22) سلام و صلوات (22) عشق و محبت (22) اخلاقی و سخنرانی (18) حدیث حکایت روایت (17) گل نرجس (17) دجال ملعون (17) آموزشی تحقیقاتی (14) مقاله پیام نامه بیانیه (14) کتاب علم فن آوری (13) عدالت انسانیت مسلمانیت (12) زندگی و خانواده (12) صبر و خویشتن دارى (12) شعر و شاعر (12) مشاوره عمومی نظرات (11) دانلود نرم افزار (9) شجاعت و شهامت (8) غدیر خم (8) سفیانی ملعون (6) اطلاعات و اخبار (6) نویسنده و داستان (6) مسئله پاسخ سوال جواب (6) دعا مناجات دلنوشته (6) ادب هنر طنز (5) شهید و دفاع مقدس (4) سیدحسنی خراسانی یمانی (4) سید عبدالعظیم حسنی (4) فروشگاه اینترنتی (2) جبهه جنگ ایثار شهادت (2) مذهبي و معنوي (2) الاسلام القرآن الکریم الشیعه اهل البیت علیهم السلام (2) آموزشي تحقيقاتي (2) مقاله پيام نامه بيانيه (2) حديث حكايت روايت (2) فلسفه و عرفان لاهوتيان (2) فرهنگي اجتماعي (2) يا اباصالح المهدي (1) روانشناسي اسلامي (1) نويسنده و داستان (1) عدالت انسانيت مسلمانيت (1) كتاب علم فن آوري (1) آدينه و متفرقه (1) Mahdism Doctrine Islamic (1) مرجع تقلید فتوی مجتهد (1) كنكور دانشگاه مهدي (1) امام زمان مهدي (عجل الله فرجه) (1) ورزشی و سیاحتی (1) پزشکی بهداشتی سلامت (1) گل گیاه طبیعت محیط زیست (0) سیاست پول اقتصاد (0) اینترنت رایانه کامپیوتر موبایل (0) سینما تئاتر نمایش (0) آدینه و متفرقه (0) بدون موضوع (49)
صفحه ها
همراز توجه : بیننده عزیز سلام علیکم برای اینکه از این وبلاگ دیدن میکنید سپاسگذارم لطفا برای تعجیل در فرج آقا امام زمان (عجل الله)<1>ءالی<100>صلوات بفرستید که برای برآورده شدن حاجت هم خوب است. آثار نماز آثار نماز نخواندن ويژگي هاي حضرت مهدي (عجل الله) 5 ويژگي هاي حضرت مهدي (عجل الله) 4 ويژگي هاي حضرت مهدي عليه السلام 3 ويژگي هاي حضرت مهدي عليه السلام 2 ويژگي هاي حضرت مهدي عليه السلام 1 مدح و منقبت سوّمين اختر فروزنده امامت و ولايت پنجره امام زمان علیه السلام چهل داستان و چهل حديث از امام حسين (ع) درخشش پنجمين نور ايزدى رمضان، منتخب از مفاتيح الجنان آيين رمضان مناسبتها، احکام، ادعيه و آداب ابوالأسود دوئلي شاعر ايمان و ولايت صداي سخن عشق، حماسه ديني در ادب پیک در وضو شریک نگیرید! قدمگاه کتاب ديگر قرآن! تكلیف عاشق ساعت به وقت شرعی دوازده! علم امام به رفتار ما روزه خواری اکیدا ممنوع! مهر من نثار تو آمنه بنت شريد رسم عاشق کشی اسلام چگونه گسترش يافت؟ فرهنگ ايراني چهار پناهگاه قرآنی تشيع و انديشه‌ شيعي2 تشيع و انديشه‌ شيعي سرز مین مقدس و خاندان آل اشعر خصوصی سازی و سیاست های کلی اصل 44
فيدها
ويژگي هاي حضرت مهدي عليه السلام 3
سلطنت بر پهناى گیتى

حضرت رسول اکرم صلى الله علیه و آله:

« اَلْمَهْدِیُّ مِنْ وُلْـدى، اَلـَّذى یَفْتَحُ اللهُ بِه مَشارِقَ الاَْرْضِ و مَغـارِبَـها.»(1)

«مهدى از فرزندان من است، همان که خداوند به وسیله او مشرق ها و مغرب هاى زمین را فتح خواهد کرد.»

چون دوران پادشاهى او فرا رسد و هماى سلطنت مهدوى پر گشاید و بر فراز آسمان عزّت به پرواز در آید، بال هاى رحمت او بر گوش تا گوشه عالم سایه خواهد افکند، و گیتى به دست حق پرستش فتح خواهد شد(2)، و عروس پریشان دین بعد از روزگارى دوباره بر محمل سامان خواهد نشست، و دیو باطل و ظلم از این عالم رخت بر خواهد بسته به سرزمین نیستى سفر خواهد کرد(3)، و دیگر زمین خداوند از وجود لاشخورهاى گناه و معصیت پاک خواهد شد، و عدل و عدالت جایگزین آن

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ الزام الناصب، ص 127.

2 ــ منتخب الأثر: ص 470.

3 ــ روزگار رهائى: ج1 ص500 .

مى گردد.(1)

در آن هنگام خداوندگار عالمیان بدون خوف و ترس پرستش مى شود و «یَکُونُ الدّینُ للهِِ»(2) و فقط شریعت خاص از خداوند خواهد بود و این وعده حقّى است که قابل تکذیب نخواهد بود.

(ذلِکَ وَعْدٌ غَیْرُ مَکْذُوب»(3)

«اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا وَعْدَ اللهِ الَّذى ضَمِنَهُ.)(4)

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ «اما تحبون أن یظهرالله عزوجل الحق والعدل فى البلاد ویحسن حال عامة الناس ویجمع الله الکلمة ویؤلّف بین القلوب المختلفة، ولا یعصى الله فى أرضه» بحارالانوار ج 52 ص 128 حدیث20.

2 ــ یعنى: و دین مخصوص خداوند گردد. سوره بقره: 193.

3 ــ یعنى: این وعده اى است که دروغ نخواهد بود. سوره هود: 65 .

4 ــ یعنى: سلام بر تو اى وعده خداوند که تحقق آن را ضمانت فرموده! مفاتیح الجنان، زیارت آل یاسین.

بعلمه فى عهدى لیحکم من ربه فى کل امر یلهم

احکام حق عنده مبیّنة یقضى بدون شاهد و بیّنة «15»

حکم داودى

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام:

«اِذا قامَ قائِمُ الِ مُحَمَّد عَلَیْهِمُ السَّلامُ حَکَمَ بَیْنَ النّاسِ بِحُکْمِ داوُدَ، فَلا یَحْتاجُ اِلى بَیِّنَة، فَیُلْهِمُهُ اللهُ تَعالى، فَیَحْکُمُ بِعِلْمِه.»(1)

«آن گاه که قیام کننده آل محمّد علیهم السلام بپاخیزد، درمیان مردم به حکم داود حکم نماید، و نیازى به شاهد و بیّنه ندارد، بلکه خداوندگار بلند مرتبه او را الهام مى کند و او به علم خویش عمل خواهد کرد.»

آن زمان که حضرت داود على نبیناوآلهوعلیه السلام به حکم ( وَ آتَیناهُ الحِکْمَةَ وَ فَصْلَ الْخِطابِ)(2) منصب حکمرانى و قضاوت را به دست گرفت، دو نفر که بر سر عده اى گوسفند کارشان به اختلاف کشیده بود، در محضرش بیان ادّعا کردند و آن حضرت بدون این که از آن ها شاهدى طلب کند به صدور حکم الهى اقدام نمود. ولى در اندک زمانى متوجه شد که آمدن این دو نفر نزد او دستورى بوده از طرف خداوند متعال تا داود را امتحان

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ بحار الانوار ج 52 ص 339 حدیث 86.

2 ــ یعنى: دانش داورى عادلانه به او دادیم . سوره ص: 20.

نمایند و نمى بایست داود بدون خواستن شاهد و بینه حکم مى نمود.(1)

آرى داود را گفتند که حکم بدون طلب شاهد مخصوص خلیفه دیگرى است که وعده آمدنش در زبور، مزبور است(2)، و فقط اوست که بدون بیّنه حکم خواهد فرمود.

اگر چه اجداد طاهرینش همگى سینه هاشان مخزن اسرار و علوم خداوندى بود و آگه از اسرار غیب و نهان بودند، اما امر الهى چنان صادر شده بود که در میان مردم به واسطه شاهد، بیّنه، سوگند و امورى که در قضاوت معتبر است حکم نمایند، اما از ویژگى هاى سلطان عصر علیه السلام در زمان ظهور، آن است که در میان مردم به علم معبودى و حکم داودى حکم خواهد نمود و از کسى طلب بیّنه و شاهد نخواهد کرد و نیازى به بیّنه ندارد.

آرى او خود شاهد است و حاکم و به « عین الله الناظرة» مى بیند و به «حکم الله المرضىّ» حکم مى کند و با «ید الله الباسطه» اجراى حکم مى نماید، انشاء الله.

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ تفسیر المیزان: ج 17 ص 20 سوره ص.

2 ــ سوره انبیاء: 105.

درع النبى بجسمه قد استوى آبائه قد لبسوه ما استوى «16»

زرهى یادگار بر قامتى استوار

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام:

«اِنَّ اَبى لَبِسَ دِرْعَ رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه وَ کانَتْ تَسْحَبُ عَلَى الاَْرْضِ، وَ اِنّى لَبِسْتُها فَکانَتْ وَ کانَتَ، وَ اِنَّها تَکُونُ مِنَ القائِمِ، کَما کانَت مِن رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه مُشَمَّرَةٌ.»(1)

« پدرم زره رسول خدا صلى الله علیه و آله را پوشید، روى زمین کشیده مى شد، و من پوشیدم، همان طور بود، و آن زره براى حضرت قائم زیبنده مى باشد، همان طور که براى رسول الله صلى الله علیه و آله اندازه و زیبنده بود.»

اخبار و آثار اهل بیت علیهم السلام حاکى از آن است که قامتِ چون قیامت رسول اعظم اسلام صلى الله علیه و آله را دو زره مخصوص بود، یکى زرهى که بعد از آن بزرگوار، نشان امامت کبرى و خلافت عظماى جانشینان آن حضرت مى باشد و ویژگى اش آن است که فقط بر قامت امام هر زمان و خلیفه راستین پیامبر، راست و درست مى آید، و دیگرى چون بپوشد قامتش کوتاه باشد یا بلند، یک وجب از او بلندتر خواهد بود و نزد

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ بحار الانوار، ج 52 ص 319 حدیث 20.

ائمه هُدى علیهم السلام امامى بعد از امام چرخیده تا به محضر مقدس امام عصر علیه السلام رسیده.(1)

ولى زره دیگر رسول خدا صلى الله علیه و آله آن است که حتى بر قامت مبارک ائمه علیهم السلام نیز استوار نمى شد و مقدارى از قامتشان بلندتر بود، و این زره بعد از رسول گرامى اسلام، مخصوص قامت سرو گل زیباى نرگس است، که چون بر قامت او آراسته شود بر او راست و درست و استوار آید و صحنه اى از قامت سرو گونه آن پیک آخرین الهى و پیامبر بزرگ خدا بر پرده روزگار مصوّر خواهد شد و خاطرات گام هاى استوار و خرامان آن سرور بزرگ، زنده خواهد شد که این زاده رسول خدا صلى الله علیه و آله و محمّدى دیگر است. صلوات الله علیهم اجمعین.

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ علامه مجلسى(رحمه الله)، عین الحیاة بحث امامت، تنویر ششم، بعضى از صفات و علامات امام.

لأجله جمع من الأموات ترجع فى الأرض إلى الحیاة «17»

ملاقات زندگان و مردگان، صحنه اى تماشائى

حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام:

«فَیَبْعَثُ اللهُ الْفِتْیَةَ مِنْ کَهْفِهِمْ مَعَ کَلْبِهِمْ»(1)

« پس خداوند آن جوانان را از پناهگاهشان هم راه با سگشان بر مى انگیزد.»

بسیار زیباست! حیرت انگیز و خیره کننده! عجیب و شگفت آور! این صحنه ظهور را مى گویم! ملاقات اوّلین با آخرین، زندگان با مردگان، احیا با اموات.

آرى از عترت طاهره علیهم السلام چنین رسیده:

«در ماه جمادى الثانى و مقدارى از رجب، بارانى بر سر مردم فرو مى ریزد که چشم روزگار مانند آن را تماشا نکرده، آن گاه خداى قادر متعال گوشت و بدن اهل ایمان را از میان قبرهاشان به سانِ شاخه گلى مى رویاند. بر مى خیزند و خاک از موهاى سرشان مى افشانند.»(2)

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ بحارالانوار ج 53 ص 85 .

2 ــ اعلام الورى ص 432، بحارالانوار ج 52 ص 337 .

آن جوانمردان هفتگانه کهف با آن سگ با وفاشان زنده مى گردند و مردانى از گذشتگان از پشت کوفه به آن پیشواى حق پرستان مى پیوندند، که شمار آن ها بالغ بر 27 نفر خواهد بود. پانزده تنشان از قوم حضرت موسایند; آنان که به حق گرویدند و به سوى او هدایت کردند و 7 تن یاران غار; آن جوان مردان آرمیده در کهف و حضرت یوشع بن نون، و آن نمونه ایمان و برگزیده مسلمان یعنى حضرت سلمان و آن محبوب حضرت بارى جناب ابودجانه انصارى و آن ثابت قدم استوار; مرد راستى و داد حضرت مقداد و شمشیر خداى اقدس اقدر جناب انور مالک اشتر رضوان الله تعالى علیهم اجمعین.(1)

و اینان یاران و هواداران و سرداران مُلک ملکوتى آن مقتداى حق پرستان و آرمان یکتا پرستان حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه خواهند بود.

جان بى مقدار ما فداى راهشان و سر و پیکرمان، خاکِ راهى که این عزیزان بر آن گام مى نهند.

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ « یخرج مع القائم(علیه السلام) من ظهر کوفة سبع و عشرون رجلاً خمسة عشر من قوم موسى (علیه السلام) الذین کانوا یهدون بالحق وبه یعدلون، و سبعة من أهل الکهف، و یوشع بن نون و سلمان و ابودجانة الانصارى و المقداد و مالک الاشتر فیکونون بین یدیه أنصاراً و حکّاماً. » بحار الانوار ج 53 ص 91 ح 95.

فانّه من مکّة اذ یظهر لدیه کان حجر فیُظهر «18»

زاد و توشه راهیان و آذوقه هم راهیان

حضرت امام محمّد باقر علیه السلام:

«..... فَهُو زادُهُمْ حَتّى یَنْزِلُوا النَّجَفَ مِنْ ظَهْرِ الْکُوفَةِ.»(1)

«پس آن (سنگ) توشه آن هاست تا از پشت کوفه در نجف بار اندازند.»

حضرت موسى على نبیّنا و آله و علیه السلام را سنگى بود که چون عصاى خویش بر آن مى کوبید براى هر یک از دوازده فرقه بنى اسرائیل، چشمه اى از آن جارى مى گشت، هنگامى که از آن مى نوشیدند سیر و سیراب مى گشتند و تشنگى و گرسنگى از مرز کشور بدنشان خارج مى شد.

و چون مواریث انبیاء و آثار اصفیاء به امام عصر علیه السلاممنتقل مى شود و نزد آن حضرت موجود مى باشد، سنگ و عصاى حضرت موسى على نبیّنا و آله و علیه السلام نزد حضرتش به یادگار مانده است.

چون در مکه قیام نماید و از آن جا به قصد کوفه حرکت فرماید، منادى حضرت، ندا خواهد داد:

« هیچ کس غذا و آب و نوشیدنى هم راه بر ندارد.»

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ اعلام الورى ص 430، بحار الانوار ج 53 ص 338.

آن گاه آن حضرت آن سنگ را بار شترى کرده به هم راه مى برند و در هر منزلى که فرود آیند آن چشمه ها از آن سنگ جارى شود، پس گرسنگان را سیر و تشنگان را سیراب نماید، و حیواناتشان نیز سیراب گردند. این سنگ حامل زاد و توشه راهیان راه و هم راهیان آن شاه خواهد بود.(1)

(عَیْناً یَشْرَبُ بِها عِبادُ اللهِ یُفَجِّرُونَها تَفْجیراً)(2)

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ امام باقر (علیه السلام) فرمود: « اذا قام بمکّة و اراد ان یتوجّه إلى الکوفة، نادى منادیه: الا لا یحملنّ احد طعاماً و لا شراباً، و یحمل معه حجر موسى بن عمران و هو وقر بعیر، فلا ینزل منزلاً الاّ انفجرت منه عیون، فمن کان جائعاً شبع و من کان ظامئاً روى، و رویت دوائبهم، فهو زادهم حتّى ینزلوا النجف من ظهر الکوفة.» بحار الانور ج 53 ص 335 .

2 ــ یعنى: از چشمه اى جوشان که بندگان خاص خدا از آن مى نوشند، و از هرجا بخواهند آن را جارى مى سازند. سوره انسان: 6 .

لکلّهم قد تنزل السیوف من ربّهم و إنها اُلوف «19»

زینت شمشیرهاى آسمانى

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام:

«اِذا قامَ الْقائِمُ، نَزَلَتْ سُیُوفُ الْقِتال، عَلى کُلِّ سَیْف اِسْمُ الرَّجُلِ و اِسْمُ اَبیهِ.»(1)

«هنگامى که (حضرت) قائم علیه السلام قیام کند، شمشیرهاى جنگى از آسمان نازل شود، بر هر شمشیرى نام مرد و پدرش نگاشته شده.»

آنان مردان آسمانى اند که از اوج افلاک تا به روى خاک آمده اند تابه زمینیان بیاموزند آسمانى بودن را.

اینان خاک فرزند پاک ابو ترابند. افلاکیان خاک نشینند. در پیشگاه مقدس یوسف فاطمه علیهما السلام خاک مى شوند و از هر چه غیر خداست پاک مى شوند.

بر زمینند اما انس با آسمان دارند و مردان آسمانى را سلاح هاى آسمانى سزاوارتر است. بدین جهت شمشیرهاى برّنده از آسمان بر ایشان فرود مى آید در حالى که زیبائى و زینت هر شمشیر نام صاحب آن شمشیر

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ بحار الانوار: ج 52 ص 356. غیبة نعمانى ص 244.

و نام پدر اوست که بر روى آن نقش بسته و آن را تماشائى تر ساخته.

علاوه که این سلاح و زره ها و کلاه خودهاى مخصوص، علامت یاران مهدى علیه السلام است و آن حضرت وقتى آن ها را بر قامتشان حمایل مى کنند به آنان چنین مى فرمایند:

«هرکس این سلاح ها را حمایل ندارد با او مجاهده نمایید و به کامش زهر تلخ مرگ بریزید.»(1)

و باید که ریشه کفر و ظلم در عالم پست و سُفلى به وسیله سلاح هاى پاکیزه عالم أعلى برکنده شود. انشاء الله تعالى.

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ امام صادق (علیه السلام) فرمود: «اذا قام القائم.....فسیخرجون ألف درع و اثنى عشر ألف سیف و اثنى عشر ألف بیضة، لکلّ بیضة وجهان....فیلبهم ذلک، ثم یقول: من لم یکن علیه مثل ما علیکم فاقتلوة» بحار الانوار: ج 52 ص 377.

عند الظهور یفتح اللواء بیمنه فیغلب الأعداء «20»

رایت با مهابت رسول الله(صلى الله علیه وآله وسلم)

حضرت امام محمّد باقر علیه السلام:

« اِذا ظَهَرَ الْقائِمُ عَلَیْهِ السَّلامُ ظَهَرَ بِرایَةِ رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه.»(1)

«هنگامیکه حضرت قائم علیه السلام ظاهر شود، با پرچم رسـول الله صلى الله علیه وآله ظهـور نمـاید.»

در اولین رویاروئى دولت اسلام با حکومت کفر و شرک یعنى روز بدر، حضرت جبرئیل امین علیه السلام پرچمى را که تار و پودش از برگ هاى بهشتى در هم آمیخته بود بر رسول اکرم صلى الله علیه و آله فرود آورد و آن سرور، آن را گشودند.

بعد از فتح بدر آن را پیچیده به حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام دادند. حضرتش در جنگ بصره گشودند و هماى فتح و ظفر بر سر آنان سایه افکند، سپس آن را پیچیده و نزد ائمه هُدى دست به دست تا به دست یگانه پرست بزرگترین پرچمدار فتح و پیروزى حضرت قائم آل محمّد علیه السلام رسید و چون بپاخیزد بازش نماید و به اهتزازش در آورد.

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ بحار الانوار: ج 52 ص 351.

از شگفتى هاى این رایت این که چون گشوده شود از یک ماه راه، ترس و هراس و رعب از چپ و راست و پیش رو و پشت سرش مانند آتش سوزنده و برق جهنده بر جان دشمنان مى افتد، و آنان را از هرگونه تحرک و اقدام باز مى دارد و اراده را از آنان سلب مى کند و روى به هر که گذارد هلاکش را به دنبال دارد.(1)

و به دنبال این رعب و وحشت دشمن، این نسیم فتح و پیروزى و ظفر است که پرچم به اهتزاز در آمده اش را به آن سو و این سو حرکت مى دهد.

آرى آن پرچمى که در اول غربت اسلام گشوده گشت و عطر و شمیم فتح و ظفر را به ارمغان آورد، بعد از غربت دوباره اسلام یک بار دیگر باز شود و این بار دیگر پیچیده نخواهد شد و این یگانگى پرچم در ابتداء و انتهاء در بدو طلوع نور و پس از زمان ظهور، نشانه اى بزرگ براى اهل ایمان است که این حکومت، همان شجره طیبه اى است که ریشه آن با خون شهداى بدر آبیارى شد و اکنون شکوفا گشته و به ثمر رسیده است.

و این باغبان; یادگار همان پیشواى با فرّ و جاه اسلام حضرت رسول اکرم محمّد بن عبدالله صلى الله علیه و آله است.

سلام خدا و ملائکه و مردمان بر اولین و آخرین این خاندان.

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ « رایة رسول الله (صلى الله علیه وآله وسلم) نزل بها جبرئیل یوم بدر سیر به... نشرها رسول الله یوم بدر ثم لفّها و دفعها إلى على (علیه السلام) فلم تزل عند على (علیه السلام).... و هى عندنا هنا. لا ینشرها أحد حتّى یقوم القائم (علیه السلام)، فاذا قام نشرها.... و یسیر الرعب قدّامها شهراً و وراءها شهراً و عن یمینها شهراً.»

بحار الانوار: ج 52 ص 360 .

إن ربّه اختار له السّحابا یرکبه فیصعد السماء «21»

سفر بر پشت ابر!

حضرت امام محمّد باقر علیه السلام:

«اَما اِنَّهُ سَیَرْکَبُ السَحابَ.»(1)

«او به زودى بر پشت ابر سوار شود»

همه چیز و همه کس باید دست در دست هم دهند، و در خدمت او در آیند، تا وعده الهى تحقق یابد.

ابرهاى پر رعد و برق و سخت و صعب و سنگین در زیر پاى سلطان عصر علیه السلام نرم و راهوار شوند به گونه اى که بر بساط ابرها نشیند و در عالم سیر کند.

آرى ابرهائى که از بلند پروازى، خود را تا سینه افق بالا کشیده اند و از سختى غرش رعد و تیزى برق جهنده و گیرنده خویش، دل ها را ذلیل و هراسان خویش مى کنند، چون نوبت به آن عزیز مقتدر مى رسد سر تسلیم به زیر پایش فرود آورند و مرکب رام و راهوارش گردند و به هرکجا که اراده فرماید سیرش دهند.

اگر چه براى ذوالقرنین نیز ابرها مسخر شدند، اما ابرهاى لطیف و نرم

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ بحار الانوار ج 52 ص 321 حدیث 27.

و آرام و بدون رعد و برق و اگر مى خواست بر پشت ابرهاى صعب و سخت و سنگین نشیند، برایش میسّر نمى شد، زیرا که آن ها فقط ذلیل زیر پاى هماى عزیز زهرایند و بس.(1)

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ امام صادق (علیه السلام): «ان الله خیّر ذا القرنین السحابین الذلول و الصعب، فاختار الذلول و هو ما لیس منه برق و لا رعد و لو اختار الصعب لم یکن له ذلک، لأن الله اذخره للقائم (علیه السلام).»

بحار الانوار ج 52 ص 321 حدیث 28 .

عند ظهوره نداء یرفع فى الناس و الأذان کل یسمع «22»

فریاد آسمانى

حضرت امام رضا علیه السلام:

« هُوَ الَّذى یُنادى مُناد مِنَ السَّماءِ بِاِسْمِه، یَسْمَعُهُ جَمیعُ اَهْلِ الاَْرْضِ بِالدُعاءِ اِلَیْهِ.»(1)

« او کسى است که منادى از آسمان نام او را فریاد مى کند، و به سوى او مى خواند که همه اهل زمین مى شنوند.»

چون راه طولانى غیبت به انتها برسد و روزگار نشستن پایان پذیرد و پرده هاى حجاب، دامن از چشم خلق برچیند و هنگام ظهور و تجلى نور فرا رسد، از فراز گنبد گردون و از میان آسمان نیلگون صداى دلرباى امین وحى و سیّد اهل آسمان ها حضرت جبرئیل علیه السلام در مشرق و مغرب عالم طنین انداز شود و عالمیان را بر سر سفره بیعت الهى صلا زند.(2)

و نام بلند آن حجت الهى و خلیفه حضرت رسالت پناهى را با نام نامى پدر مطهرشان بر عالمیان گوشزد نماید، انشاء الله.(3)

و این است دعوت او: اى منتظران بپا خیزید که آن ذخیره الهى قیام

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ بحار الانوار ج 52 ص 322 حدیث 29.

2 ــ بحار الانوار: ج 52 ص 290 حدیث 32.

3 ــ بحار الانوار ج 51 ص 38.

کرده، به سوى او آیید که اینک وقت قیام است و پایان انتظار.

اى دلسوختگان! زمان خونخواهى حسین علیه السلام فرا رسیده.(1)

و اى اهل ایمان وعده الهى تحقق یافته.(2)

و هر قومى به زبان خویش ندا را متوجه شود، تا حجت بر همه تمام گردد و هیچ کس را عذر و بهانه اى نباشد.

زیرا اوست که تمام ادیان را محو و نابود مى کند، و دین خدا را بر همه عالم غالب مى کند.(3)

و این ندا را رمزى دیگر نیز مى باشد، که علامت حتمى ظهور باشد، امام صادق علیه السلام فرمودند: «علامت را بشناس»(4) تا به گمراهى نیفتى و در ضلالت قدم ننهى، دزدان راه و مدعیان دروغین نتوانند تو را به سوى خویش دعوت کنند، و این نشانى روشن براى حقیقت است.

و این ندا; نداى فجرصادق است که در صبح صادق دمیده خواهد شد، و در آخر روز، شیطان آخرین تلاش خویش را براى گمراهى خلق مى نماید، و مردم را به کفر و شرک مى خواند.(5)

(اِنَّ الشَّیْطانَ لِلاِْنْسانِ عَدُوٌّ مُبینٌ)(6)

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ــ «ثم یخرج المنتصر و یطلب بدم الحسین و دماء أصحابه.» بحار الانوار ج 53 ص 145 حدیث 2.

2 ــ(وَعَدَالله الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَعَمِلُواالصّالِحات لَیَسْتَخْلفَنَّهُمْ فی الأرْضِ....) سوره نور آیه: 55

3 ــ ( هُوَ الّذی اَرسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى وَدینِ الحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدّینِ کُلِّهِ...)سوره توبه، آیه: 33.

4 ــ «اعرف العلامة.»

5 ــ «ثمّ ینادى ابلیس فی آخرالنهار من الأرض: ألا إنّ الحق مع عثمان وشیعته» ارشادمفید: باب 40 ح3.

6 ــ یعنى: بدرستى که شیطان دشمن آشکارى براى انسان است. سوره یوسف: 5.

أن یهلک الشّیطان فى المقاتلة إنّ رسول الله کان قاتله «23»

ابلیس در کام مرگ

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام:

«فَیَلْحَقُهُ النَبِیُّ(صلى الله علیه وآله) فَیَطْعَنُهُ طَعْنَةً بَیْنَ کَتْفَیْهِ، فَیَکُونُ هَلاکُهُ وَ هَلاکُ جَمیعِ اَشْیاعِه.»(1)


برچسب ها :
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 593513
تعداد نوشته ها : 273
تعداد نظرات : 14
پخش زنده
X