همراز مهدي
موضوعات
امام زمان مهدی (عجل الله فرجه) (36) قائم آل محمد (33) گالری عکس تصویر فیلم (30) کنکور دانشگاه مهدی (26) مذهبی و معنوی (26) یا اباصالح المهدی (26) روانشناسی اسلامی (26) انتظار فرج و ظهور (25) فلسفه و عرفان لاهوتیان (23) فرهنگی اجتماعی (23) نماز قرآن سنت (22) سلام و صلوات (22) عشق و محبت (22) اخلاقی و سخنرانی (18) حدیث حکایت روایت (17) گل نرجس (17) دجال ملعون (17) آموزشی تحقیقاتی (14) مقاله پیام نامه بیانیه (14) کتاب علم فن آوری (13) عدالت انسانیت مسلمانیت (12) زندگی و خانواده (12) صبر و خویشتن دارى (12) شعر و شاعر (12) مشاوره عمومی نظرات (11) دانلود نرم افزار (9) شجاعت و شهامت (8) غدیر خم (8) سفیانی ملعون (6) اطلاعات و اخبار (6) نویسنده و داستان (6) مسئله پاسخ سوال جواب (6) دعا مناجات دلنوشته (6) ادب هنر طنز (5) شهید و دفاع مقدس (4) سیدحسنی خراسانی یمانی (4) سید عبدالعظیم حسنی (4) فروشگاه اینترنتی (2) جبهه جنگ ایثار شهادت (2) مذهبي و معنوي (2) الاسلام القرآن الکریم الشیعه اهل البیت علیهم السلام (2) آموزشي تحقيقاتي (2) مقاله پيام نامه بيانيه (2) حديث حكايت روايت (2) فلسفه و عرفان لاهوتيان (2) فرهنگي اجتماعي (2) يا اباصالح المهدي (1) روانشناسي اسلامي (1) نويسنده و داستان (1) عدالت انسانيت مسلمانيت (1) كتاب علم فن آوري (1) آدينه و متفرقه (1) Mahdism Doctrine Islamic (1) مرجع تقلید فتوی مجتهد (1) كنكور دانشگاه مهدي (1) امام زمان مهدي (عجل الله فرجه) (1) ورزشی و سیاحتی (1) پزشکی بهداشتی سلامت (1) گل گیاه طبیعت محیط زیست (0) سیاست پول اقتصاد (0) اینترنت رایانه کامپیوتر موبایل (0) سینما تئاتر نمایش (0) آدینه و متفرقه (0) بدون موضوع (49)
صفحه ها
همراز توجه : بیننده عزیز سلام علیکم برای اینکه از این وبلاگ دیدن میکنید سپاسگذارم لطفا برای تعجیل در فرج آقا امام زمان (عجل الله)<1>ءالی<100>صلوات بفرستید که برای برآورده شدن حاجت هم خوب است. آثار نماز آثار نماز نخواندن ويژگي هاي حضرت مهدي (عجل الله) 5 ويژگي هاي حضرت مهدي (عجل الله) 4 ويژگي هاي حضرت مهدي عليه السلام 3 ويژگي هاي حضرت مهدي عليه السلام 2 ويژگي هاي حضرت مهدي عليه السلام 1 مدح و منقبت سوّمين اختر فروزنده امامت و ولايت پنجره امام زمان علیه السلام چهل داستان و چهل حديث از امام حسين (ع) درخشش پنجمين نور ايزدى رمضان، منتخب از مفاتيح الجنان آيين رمضان مناسبتها، احکام، ادعيه و آداب ابوالأسود دوئلي شاعر ايمان و ولايت صداي سخن عشق، حماسه ديني در ادب پیک در وضو شریک نگیرید! قدمگاه کتاب ديگر قرآن! تكلیف عاشق ساعت به وقت شرعی دوازده! علم امام به رفتار ما روزه خواری اکیدا ممنوع! مهر من نثار تو آمنه بنت شريد رسم عاشق کشی اسلام چگونه گسترش يافت؟ فرهنگ ايراني چهار پناهگاه قرآنی تشيع و انديشه‌ شيعي2 تشيع و انديشه‌ شيعي سرز مین مقدس و خاندان آل اشعر خصوصی سازی و سیاست های کلی اصل 44
فيدها
حماسه ديني در ادب
سیدعلی کاشفی خوانساری 2. راجی کرمانی از جمله شاعرانی که پس از باذل به سرودن «حمله حیدری» پرداخت راجی کرمانی بود. حمله حیدری راجی پس از باذل معروفترین حمله حیدری در ایران است.

نام کامل راجی ملابمانعلی کرمانی بود که در شعر به «راجی» (به معنای امیدوار) تخلص می‏کرد. در مورد زندگی او اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما در میان مردم افسانه‏هایی درباره او وجود دارد. می‏گویند که او «بمانی» نام داشت و از زردشتیان کرمان بود. (او را از مانویان هم دانسته‏اند که با توجه به زمان زندگی او بعید است که صحیح باشد) نام قبلی او را؟؟؟؟ هم گفته‏اند. می‏گویند به بیماری غیر قابل درمانی دچار می‏شود. روز عاشورا او را که در حال مرگ بوده در مسیر دسته‏های عزاداری قرار می‏دهند. او می‏گرید و بیهوش می‏شود و در عالم خواب مولا علی، علیه‏السلام، را می‏بیند که به وی می‏فرمایند: «بمان» و همین سبب شفای او می‏شود. او مسلمان می‏شود و نام «بمانعلی» را برمی‏گزیند. همچنین می‏گویند او جذام داشته و از شهر رانده شده بوده است. در روز عاشورا دسته‏ای از عزاداران که راهی مسجد صاحب‏الزمان در دامنه کوههای سیدحسین در اطراف کرمان بوده‏اند با او برخورد می‏کنند و ادامه ماجرا همان گونه است که ذکر شد. مهدی قلیخان هدایت که خود در شهرت یافتن کتاب راجی مؤثر بوده گرچه تأکید می‏کند که او پیشتر زردشتی بوده اما اشاره‏ای به این معجزه ندارد. او در مجمع‏الفصحا نوشته است: «راجی کرمانی، اصلش از زردشتیان ایران و ساکن کرمان بوده بواسطه سعادت فطری، ذوق اسلام یافت و به خدمت علما و عرفای کرمان شتافت، بمانعلی نامش دادند و دیده جانش را به نور ولایت شاه اولیا گشادند. طبعش موزون و شایق به مداحی ولیّ حضرت بیچون گردید. غزوات و واقعات حضرت رسول عربی و وحی حقیقی آن حضرت را منظوم کرد...»1 لغتنامه دهخدا هم با استناد به مجمع‏الفصحا اسلام آوردن او را ناشی از مصاحبت با عرفای کرمان دانسته است. راجی در اشعار خود هیچ جا به زردشتی بودن و یا معجزه مذکور اشاره‏ای ندارد، فقط جایی خود را از نسل جمشید و کیقباد معرفی می‏کند:


*

بخندید و پاسخ چنین داد، یاد نهالی است از باغ جمشید و کی که از دوده کیقباد و کی است که گردید خاک ره بوتراب شده در دو گیتی از آن کامیاب
*

که از کیست او؟ از که دارد نژاد که این رند نیک اختر نیک پی ولیکن نه جامش از این می پر است شده در دو گیتی از آن کامیاب شده در دو گیتی از آن کامیاب

آنچه دیگر درباره زندگی شخصی او نقل شده اشتغال به حرفه شالبافی قبل از شاعری و مسافرتهای متعدد او به عتبات عالیات و مشهد مقدس است.2 گفته‏اند که راجی بجز حمله حیدری دیوان اشعاری هم داشته است که حاوی قصاید و غزلیات و سایر انواع شعر بوده و قسمتی از آن را هم شخصی به نام سیدمحمد نور یزدی کتابت کرده بوده و قسمت دیگر به خط خود او بوده است. این دیوان در اواخر قرن سیزده در اختیار نوه دختری راجی که از نانوایان کرمان بوده قرار داشته اما امروز هیچ اثری از آن در دست نیست.3 البته راجی خودش اذعان دارد که پیش از شروع این کتاب شاعر حرفه‏ای نبوده است:


*

ولیکن نبودم سر داستان سخن گستری داشتم در نهان
*

سخن گستری داشتم در نهان سخن گستری داشتم در نهان

البته کتابهای دیگری به نام دیوان راجی شناسایی شده که هیچ‏کدام متعلق به او نیست. از آن جمله است دیوان راجی که از راجی تبریزی یکی از شاعران اواخر قرن سیزده است که به سال 1293 فوت شده و طبق ثبت‏الذریعه نسخه‏ای از آن در سال 1313 ق. چاپ شده است. همچنین کتاب خطی دیگری به نام دیوان راجی در کتابخانه مسجد گوهرشاد وجود دارد که به سال 1303 ق. سروده شده بود و بیشتر مدح شیخ احمد احسایی و سیدکاظم رشتی و دیگر پیشوایان شیخیه بوده است.

راجی حمله حیدری را به تقلید از شاهنامه فردوسی و حمله باذل سرود. البته تا آنجا که حقیر جستجو کردم او هیچ اشاره‏ای به نام باذل و دیگر سرایندگان حمله حیدری پیش از خودش نکرده است. تاریخ آغاز به سرایش حمله حیدری 1220 ق. بوده است.


*

چو بگذشت از سال و افزود بیست به تاریخ او گفت تاریخ گو به تاریخیم گفت و تاریخ دان به تاریخش از خضر جستم نشان
*

ز تاریخ هجرت هزار و دویست به تاریخش از عقل شد جستجو به تاریخش از خضر جستم نشان به تاریخش از خضر جستم نشان

راجی تا زمان مرگ خود به سرودن حمله حیدری مشغول بوده است. منزوی در جلد چهارم فهرست نسخه‏ها مرگ راجی را بین 1237 تا 1241 ق. دانسته است و در دائرة‏المعارف تشیع جلد ششم آمده که او تا حدود سال 1240 ق. زنده بوده است.4 به این ترتیب حمله حیدری راجی تماما در دوره فتحعلیشاه سروده شده است. بعید نیست که جنگ اول ایران و روسیه و احساسات سلحشورانه عمومی هم در این کتاب دخیل افتاده باشد.

منظومه حمله حیدری در قالب مثنوی و در بحر متقارب مثمن مقصور (محذوف) سروده شده است. اگر حمله حیدری باذل بیشتر همراه با وقایع مربوط به پیامبر، صلّی‏اللّه‏علیه‏وآله، پیش می‏رود حمله حیدری راجی بیشتر متوجه ماجراهای علی، علیه‏السلام، است. کتاب راجی برخلاف منظومه باذل که با مبعث پیامبر آغاز می‏شود تا تولد امیرالمؤمنین، علیه‏السلام، آغاز می‏شود و؟؟؟؟؟؟؟ به شرح اتفاقات مختلف می‏پردازد. او با ستایش خداوندی آغاز می‏کند و پس از ساقی‏نامه‏ای به ترتیب به گفتگوی رسول خدا، صلّی‏اللّه‏علیه‏وآله، با فاطمه بنت اسد، سلام‏اللّه‏علیها، مدح مادر مولا، وصف اعجاز امیرالمؤمنین، تولد مولا در بیت‏اللّه‏، آوردن مهد امیر، علیه‏السلام، به خانه کعبه و سرنگون شدن بتها و... می‏پردازد. همچنین ماجرای ازدواج پیامبر به تفصیل آمده است. کتاب همراه با تاریخ اسلام پیش می‏رود به طور مفصل به بعثت، شعب ابی‏طالب، معراج، هجرت، ازدواج مولا، علیه‏السلام، و حضرت زهرا، علیهاالسلام، جنگ بدر، جنگ احد، احزاب، خیبر، فتح حرم، موته، مباهله، حدیث کسا، حجة‏الوداع و غدیرخم و رحلت پیامبر، صلّی‏اللّه‏علیه‏وآله، می‏پردازد. او پس از رحلت پیامبر با یک پرسش تاریخی ادامه ماجرا را از به خلافت رسیدن مولا، علیه‏السلام، پی می‏گیرد و پس از ذکر به مسند نشستن مولا به جنگ جمل و جنگ صفین می‏پردازد. در این کتاب اشاره‏ای به وقایع پس از حکمیت، جنگ نهروان و شهادت مولا نشده است. گفتنی است شاعر در جای جای کتاب در هنگامی به شرح غزوات می‏پردازد به مناسبتهای مختلف گریزهای طولانی به واقعه کربلا دارد و مثلاً به طور کامل به شرح داستان قاسم‏ابن الحسن، علیه‏السلام، داستان بی‏بی‏شهربانو، شهادت امام حسین، علیه‏السلام، و اسارت حضرت زین‏العابدین، علیه‏السلام، پرداخته است. ظاهرا اصل این کتاب شامل چند کتاب پراکنده به شرح زیر بوده است: مقدمه تولد حضرت امیر، کتاب اول واقعه بدر کبری، کتاب دوم داستان غزوه احد، کتاب سوم غزوه احزاب، کتاب چهارم غزوه خیبر، کتاب پنجم غزوه فتح حرم، کتاب ششم داستان حجة‏الوداع، کتاب هفتم بر مسند خلافت استقرار یافتن امیرالمؤمنین به همین دلیل است که هر کتاب ساقی‏نامه‏ها، مدایح و شرح حال مستقل دارد. هدایت نیز به این نکته اشارت دارد: «... چون درگذشت و نواب شاهزاده شجاع‏السلطنه میرزا به ایالت کرمان رسید، وقتی به حسب تقدیر به خدمتی، فقیر، بدان ولایت افتاد و اشعار او را شنید و به جمع آن ترغیب کرد. مولانا محمد هاشم‏بن ملالطفعلی که در خدمت شاهزاده وکیل وظایف علما بود در این باب اهتمامی کرد، میرزا مظهر کرمانی متصدی جمع و ترتیب آن متفرقات شد و در این دولت ابدمدت [منظور حکومت ناصرالدین شاه] آن مثنوی را به قالب طبع درآوردند و تعدد یافت...» در دائرة‏المعارف تشیع هم آمده که راجی پیش از نظم نهایی کتاب درگذشت.


برچسب ها :
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 593528
تعداد نوشته ها : 273
تعداد نظرات : 14
پخش زنده
X